Home » Haberler » Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Çin hükümetinin yasağı eleştirdi

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Çin hükümetinin yasağı eleştirdi

Çin Uygur Müslümanlara isim yasağı koydu

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW, Çin hükumetinin Doğu Türkistanda yaşayan Uygur Müslümanların ön adlarına getirdiği yasağı sert bir dille eleştirdi. Örgütten yapılan açıklamada “Bu absurd bir sınırlamadır” ifadesi kullanıldı.

Örgüt Müslümanlara yönelik bu yasağın, “absurd bir sınırlama” olduğuna dikkat çekti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü New York’ta yaptığı açıklamada, Çin İşgal altındaki Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesinde yaşayan Müslümanların çocuklarına dini isimler vermesine yasak getirmesini sert dille eleştirdi. Örgüt, ön adların ebeveynler tarafından seçiminin çok özel bir konu olduğuna işaret etti ve bu noktada devletin müdahale edemeyeceği vurguladı.

Medyada çıkan haberlerde Pekin yönetiminin, Uygur Özerk Bölgesinde yaşayan yaklaşık 10 milyon kadar Müslüman Uygur halkının yeni doğan çocuklarına dini isimler vermesini, “dini istekleri kamçılar” gerekçesiyle yasakladığı yer almıştı.

Çin makamları bundan böyle dini isimler taşıyan Müslüman çocukların adlarını nüfusa kaybetmeyecek. Söz konusu isimleri taşıyan çocukların, kamu okullarına gitmeleri ve sosyal hizmetlerden yararlanmaları mümkün olmayacağı belirtiliyor.

Yasağın, Çin’deki İslam yasası kapsamında uygulandığı bildirildi. Çin hükumeti Nisan ayı başında başörtüsü ve uzun sakal bırakılmasını da yasaklamıştı.

‘Uygurları baskı altında tutmak için bahane’

Pekin bu önlemleri İslamcı terörizm ve radikal eğilimler ile mücadele kapsamında aldığını öne sürüyor. İnsan hakları savunucuları ise Çin hükümetinin dinci radikalleşme konusundaki korkuları, Uygurları kültürel baskı altına alma yönünde malzeme olarak kullandığı suçlamasında bulunuyorlar.

© Deutsche Welle Türkçe

kna/ÇA/GA

http://www.dw.com/tr/

About admin

By admin